Šarpej


Pes je nejlepší přítel člověka - nezáleží mu na tom, jestli jste krásní nebo oškliví, má vás rád takového, jaký jste.

Bojový štětináč

Charakteristikou šarpeje je zvláštní srst, která má být krátká a tvrdá, na pohmat připomínající smirkový papír. A pravě nepříjemná, na dotek škrábavá srst měla být nevýhodou v boji pro soupeře, stejně tak nadměrná kůže. Již u štěňat je viditelné velké množství kůže, která je natolik volná, že se skládá do záhybů. Jak pes roste, volné kůže ubývá a záhyby se zmenšují. Nadbytek kůže mohl být následkem mutace a mohla se objevit zcela nečekaně. Dávní čínští chovatelé mohli tento charakter kůže podchytit a upevnit. Byla výhodou pro zápasícího psa, který se protivníkovi lehce vykroutil a snadněji zaútočil.

Později začali čínští organizátoři zápasů dovážet z Evropy bojové psy mnohem silnější a agresivnější, šarpej ani se svou volnou a nepříjemnou kůži už nemohl v konkurenci těžkých psů obstát. Údajně ani jeho povaha nepatřila k nejbojovnějším. Zájem o šarpeje výrazné poklesl a psů začalo ubývat.

Čínský režim je málem vyhubil

S příchodem komunistů byly v Číně zakázány psí zápasy a i chov těchto psů se kvůli neúnosným poplatkům snížil na minimum. V důsledku velkých hladomorů (odhaduje se, že hladomor v roce 1958 přinesl smrt 20 až 40 miliónům lidí) bylo v zemi mnoho psů vyhubeno. Stali se velkou konkurencí pro limitovanou dodávku potravin. Čínskýdiktátor Mao Ce-tung, který inicioval v roce 1966 Velkou proletářskou kulturní revoluci, dosáhl toho, že se země zmítala v chaosu a došlo k obrovským škodám na kulturním dědictví (byla vypleněna muzea, ničeny historické budovy a páleny knihy). Psi se stali přežitkem, potravní konkurencí a kynologie něčím neužitečným. Kulturní revoluce skončila diktátorovou smrtí a pomalu začínalo docházet i k obnovování vztahů se západem. Šarpej však již byl na pokraji vyhynutí a s ním byly ohroženy i cenné záznamy o jeho minulosti.

Pod záchranou tohoto jedinečného plemene je podepsán čínský chovatel, dnes i posuzovatel Matgo Law, který v sedmdesátých letech hledal na čínském venkově poslední kusy šarpejů. Zejména na Tchaj-wanu a v okolí Hongkongu nacházel a vybíral jedince schopné chovu, na kterých založil znovuobnovený chov plemene Shar-Pei (chovatelská stanice Down Homes).

Znovuobjevení... díky, Číno, díky, Ameriko

Díky obnovení diplomatických styků mezi USA a Čínou se šarpej dostal i k americkým chovatelům, kteří se rovněž podíleli na záchraně plemene Shar-Pei, Američané se ubírali poněkud jiným směrem - nerespektovali to, oč čínští chovatelé usilovali, a tak se poněkud odklonili od jednobarevnosti a od původního čínského standardu, který charakterizoval šarpeje jako dobře osvaleného středního psa s krátkou, pevnou a zježenou srstí. V Americe se šarpej stal hlavně velmi výnosným obchodním artiklem a na kvalitu zdraví či povahu se nehledělo a taktéž zbarvení těchto psů nabíralo nových podob. Čína se distancuje od nerespektování exteriéru, ovšem standard FCI č.309/09. 08. 1999 D uznává různé varianty. Díky tomu jsou dnešní šarpejové tak různorodí, že stěží nalezneme dva psy stejného typu či barvy.

Typy a barevnost

Šarpejové se liší v množství volné kůže a záhybů na těle. Jedni mají zbytnělou kůži na hlavě a pyscích, jiní nemají pysky tak masité a jejich kůže je hladší, bez záhybů. Rovněž srst je různá. V prvním případě je tvrdá, vzpřímená, bez podsady, v délce do 1 cm a nepříjemně píchlavá a tvrdá. Druhý typ srsti je delší - až do 2,5 cm - a měl by na omak připomínat kartáč. Krátkosrstí jedinci mívají jemnější tělesnou stavbu a mnohem menší hlavu s méně masitými pysky. Jejich kůže bývá většinou více zvrásněná a celkově působí tento typ sportovním dojmem. Bývají živější, nabití energií.

Jedinci s delší srstí bývají zavalitější s tlustou kůží a méně vráskami. Volná kůže je většinou na laloku, hlava je masitá a se svým silným tělem působí takový pes zavalitějším a klidnějším dojmem. Šarpej je jednou z nejbarevnějších ras psů. Zbarvení srsti bývá velmi různorodé, ovšem jednobarevnost je standardní (kromě bílé). Základní barvy jsou: černá, hnédá, červená, písková, krémová, žlutá, modrá, aprikot, isabel a lila. Odstínů je ale něco kolem šestnácti. K nim nepočítáme různé varianty: od světle rezavé do mahagonové nebo od šedě stříbrné do šedomodré s nebeským nádechem.

Rodinný plyšák, hlídač a kamarád, jak má být

Míša plýša, jak je šarpejáři toto plemeno nazýváno, miluje svého pána, svou rodinu a cítí se šťastný, když může mít o všem přehled. Není psem vhodným do kotce. Bez společnosti člověka a zavřený v kotci velice trpí. Výborně si zvyká i na domácí zvířata či ostatní psy a cítí se velice dobře, může-li hlídat a dávat pozor na celou svou smečku. Stejně výborně si zvyká i na sídlištní bydlení. Velice rychle se orientuje a dokáže čekat na pána. Je samostatný, ale potřebuje hodně lásky, za kterou je neskonale vděčný. Šarpej je pes, který neobtěžuje neustálým přinášením aportů nebo dožadováním se pozornosti. Žije vedle svého pána a divá-li se pán na televizi, bude se dívat také. Když venku prší, klidně počká, až přestane. Miluje procházky, ale ještě radši má své pohodlí a moc rád spí. To neznamená, že by byl líný nebo špatně hlídal. Naopak. Pokud je u domu se zahradou, vyhledává si místa, odkud nejlépe vidí na všechny strany. Každý šarpej je jedinečný a tak bude jeden běhat celý den a kontrolovat své teritorium a druhý bude sice ležet a pozorovat okolí, ale jedním očkem bude stále ve střehu. Šarpej dokáže být velice mrštný a rychlý, ač vypadá lenivě nebo neustále zamračeně. Návštěvy rád přivítá, ale více neobtěžuje. Velice nerad se nechává osahávat cizími lidmi. Pokud si ale někoho oblíbí, rád se nechá pohladit i po hlavě. V pubertě bývají někteří jedinci více tvrdohlaví, ale vše se dá napravit správnou a trpělivou výchovou. S dospělými jedinci většinou nebývají problémy, neboť již mají zažité své denní rituály a neradi je mění. Ve správných rukou to bývají bezproblémoví psi.

Šarpej je pes s velkým srdcem, společenský a klidný, ale nehodí se pro každého. Pokud někdo očekává neustálé plnění povelů nebo denní vyžití na kynologických akcích, bude zklamán. Ve většině případů totiž šarpej nevydrží dlouho vyvíjet stále stejnou aktivitu a rád se rozhoduje sám. Šarpej je osobnost a i když je dosti samostatný, musí mít pro koho žít. Je výborným společníkem, ochráncem, kamarádem i učitelem. Neboť my lidé se od něj učíme poznávat a chápat svět šarpejů, jejich povahu, reakce a chování.

Zdravotní a kožní problémy? To je minulost.

O šarpejích se traduje, že jsou to nemocní psi, kteří trpí neustálými záněty kůže, která se jim musí čistit, jelikož má sklon k plísním. Tak tomu není. Šarpej se od ostatních plemen odlišuje právě svou kůží, která má zvláštní schopnost pojmout v buňkách velké množství tělních tekutin a tuků. Tím dochází k mnohonásobnému zvětšení tloušťky kůže. To má za následek tvoření záhybů, vrásek a laloků, které jsou základem typického vzhledu tohoto plemene. Dnes již není trendem docílit v chovu co největšího množství volné kůže a tím se pověry o problémech s ní maximálně snižují. Šarpej nevyžaduje žádnou zvláštní péči, jeho srst postačí pravidelně vyčesávat a také v případech potřeby vytřít měkkým hadříkem. V době línání je vhodné při vyčesávání např. gumovou rukavicí dodržet pravidelnost, aby rychleji mohla narůst srst nová. Někteří jedinci mohou trpět potravní alergií, kterou většinou způsobuje pšenice ve složení granulované potravy. Jiní mohou mít alergii na trávy či pyly. Tento problém je odstranitelný vhodným výběrem potravy či vyhýbáním se rizikovým místům. Dříve byla největším nepřítelem šarpejů amyloidóza (infekční horečnaté onemocnění vedoucí k náhlé smrti). Dnes díky důslednému výběru zdravých partnerů dochází v chovech k odstranění této nemoci. Rovněž problémy s entropiem - vtočením očních víček - se daří snižovat vhodným výběrem jedinců. Štěňata jsou již u chovatele pečlivé pozorována a v případě postižení vrozenou vadou se oči bez pomoci veterináře neotevřou. Chovatel by v takovém případě měl nového majitele o zákroku uvědomit. Štěňata předává chovatel samozřejmě zdravá a jsou-li po zákroku, musí mít již víčka zahojená a oči čisté. Šarpej je jinak zdravý pes, nenáchylný k infekčním onemocněním a i různé trhliny v kůži se rychle hojí. Je oddaný, trpělivý a klidný, proto bývá rychleji vyléčen.

Toto plemeno si prošlo velmi těžkým obdobím, kdy se více hledělo na kvantitu než kvalitu a kdy komerční stránka převažovala nad chovatelstvím. Situaci komplikuje i standard s nepřeberným množstvím výkladů. Dnes se díky velké snaze a obětavosti seriózních a pro šarpeje zanícených chovatelů toto plemeno těší nejen vzrůstající oblibě, ale i výbornému zdraví. Přesto se stále jedná o plemeno opředené spoustou pověr, pomluv a nepochopení.

V současné době se šarpejáři sdružují ve třech klubech: Klub málopočetných dogovitých plemen psů, Exotic klub a specializovaný Shar-pei club. Všechny tyto kluby se snaží o jediné: aby zapsaná štěňata byla zdravá a šarpej se jednou provždy zbavil nálepky „stále nemocného psa". Vždyť na jeho dobrém zdraví nám všem záleží především.

Flowered Shar-Pei

Flowered Shar-Pei je šarpej, kterému chybí charakteristický znak jednobarevného zbarvení. Tito psi jsou převážné dvoubarevní a originální název Flowered v překladu znamená květovaný. Mají jedinečně rozvrženou hlavu, ta je v 75% jednobarevná a její dezén tvoří obrácené „A„. Tělo má minimálně 50% bílé barvy se skvrnami nebo tečkami v barvě hlavy rozesetými nepravidelně po těle. Květovaní šarpejové se vyskytují v každé základní barvě, včetně modré a sobol. Jsou zde již od počátku záchrany šarpejů. Díky skupince psů dovezených do USA vytvářeli podstatnou část chovu. Několik nadšenců projevilo zájem o uznání květovaných šarpejů. To na čas znemožnilo dovoz nových linií do USA. Důsledkem omezeného genetického výběru se všechny chovatelské linie v Americe staly velmi příbuzné a výsledkem bylo, že šarpejové v USA měli podobné zdravotní problémy a genetické vady.

V roce 1990 při posuzování klubové výstavy ve Phoenixu v Arizoně vydává Matgo Law (muž stojící za záchranou šarpejů) prohlášení, že s ohledem na standardní chovné barvy vylučuje možnost, aby Flowered byl uznán nebo přijat jako standardní barevný ráz. Přesto dodnes ve světě (USA, Austrálie, Brazílie, Kanada, Španělsko, Francie, Nizozemí) existují nadšenci, kteří se sdružují v klubech a nadále usilují o uznání tohoto barevného rázu. Mají svůj standard, pořádají výstavy a těší se z vítězství svých psů.

Skutečnost, že FCI ani AKC květované šarpeje neuznává jako standardní zbarvení a diskvalifikuje je z výstavních kruhů, nemění vůbec nic na tom, že se v chovech vyskytují (zvláště u dovozu z výše jmenovaných zemí), těší se velké popularitě a dobývají srdce dalších a dalších chovatelů.

Gauč nebo cvičák?

Šarpej zaujme nejen svým vzhledem, ale i povahou. Nezasvěcený pozorovatel by řekl, že je to zachmuřený a klidný pes. K cizím se opravdu chová občas odměřené, je nedůvěřivý a ani na sebe nijak neupozorňuje.

Lidově se dá říci, že šarpej je „fixovaný samorost". Má svou hlavu, tváří se, že přemýšlí nad povelem a vyhodnocuje situaci - je-li daný povel nutný, aktuální nebo zda-li není zbytečný. Základním povelům se naučí a chápe, co se po něm žádá, ale nevykonává je bezmyšlenkovitě. Je trpělivý, vnímavý a velice citlivý a již od štěňátka čistotný. Tvrdým zacházením se jeho charakter oslabuje a může se stát, že z něj vyroste nedůvěřivý či agresivní jedinec. K cvičákovému drilu se moc nehodí, ale existují i výjimky se složenou pracovní zkouškou (ZZO - Erwin Black Charisma, ZOP - HAKIM XIN Doubravecký vrch). Stejně tak se najdou výjimky v coursingu (Mistr České republiky Castlon Crease Pei). Jiní trénují agility či tanec se psem. Jako jsou šarpejové rozdílní v typu, jsou rozdílní i v povaze. Jeden vybíjí svou energii, kde se dá, druhý celý den prospí. Těch, kteří neradi mění své návyky, je však mnohem víc, ale v žádném případě nejsou líní. Obecně lze říct, že šarpejové „sportovního typu" bývají živější a také se mezi nimi mohou vyskytovat více svéhlaví jedinci.

Text: Jana Šateková

chs: z JAN-ZDE-KU

www.anickaibabu.wbs.cz

About the Shar Pei Dog


Considering getting a new dog? Don't know what kind you should get? Do you feel overwhelmed by all of the breeds and mixed breeds that are available? Hopefully by this point you have narrowed down at least the size of dog you are looking for, as that will shorten your search considerably.

Oftentimes people don't know what they are looking for, they just know they want to find the perfect dog. The perfect dog is out there for everyone, it just takes some searching. The following list of questions should help you determine what your desires are, and hopefully narrow your choices of breed down, making your decision considerably easier.

Did You Answer Yes?

Do you want a purebred dog? Do the colors sable, fawn and spotted variety appeal to you? Do you like shorthaired dogs with simple fur? Are you looking for a medium sized dog? Do you have enough energy to keep up with an energetic puppy, and will you have patience when the dog slows down with age? Does the thought of a wrinkly little face staring up at you with deep brown eyes make you want to smile?

If you answered yes to these questions, you are undoubtedly looking for a Shar Pei puppy, as they are a one-of-a-kind breed with all of these characteristics. There is no doubt that these puppies make wonderful pets, and as they age, lifelong pals. Read on to find out about their size, stature, temper and behavior to further determine if you think you could handle a Shar Pei.

Inside the Mind of a Shar Pei

Shar Peis are strong-willed, intelligent dogs that learn quickly when you are training them. They are eager to please and come quick to your commands. They have a naturally calm demeanor, though they also have the ability to get territorial and aggressive if they feel threatened.

This behavior change can come from a situation with another dog who attempts to claim dominance, a traumatic event, or a significant change in lifestyle. These dogs are known for getting along with other animals, but caution should always be exercised when placing them in a new situation. A person who owns a Shar Pei can expect a loyal companion who is by their side whenever they are needed, and a dedicated friend for life.

Chinese Royalty

Shar Peis are in the middle size class of non-sporting dogs, typically weighing between 40 and 50 pounds, and stand 18 to 20 inches tall. These estimates vary slightly between males and females, but most fall into this range. Shar Peis have a coarse fur coat that ranges in color from sable to light brown, with some having a variety of colors on their coat, depending on their bloodline. Shar Peis are one of the less common dogs seen in championships and dog shows, because of their lazy nature. They often need to be encouraged to exercise and it doesn't seem to come naturally.

While other dogs have excess skin as puppies, the Shar Pei is the only dog with wrinkles throughout adulthood. They make great family pets and tend to get along well with other pets and children if they are socialized properly. Despite their calm demeanor and attitude, Shar Peis make excellent guard dogs, as the

history and origin of the Shar Pei suggest they were used for guarding Chinese royalty.