Psí vánoce


Psi jsou v dnešním světě často plnohodnotným členem rodiny, mnohde dokonce nahrazují blízkého člověka. Neumí sice sepsat svá přání Ježíškovi, ale přesto se na ně většinou o Vánocích nezapomíná.

Asi málokdo by pochyboval, že naši chlupatí přátelé poznají, že přišly Vánoce! Stačí zavzpomínat na loňský rok, kdy byli celí natěšení, co se to děje. A dobře, velmi dobře si pamatují, že pod stromečkem se najde také něco pro ně. Jak zazvoní Ježíškův zvoneček, uhánějí psi ke stromečku a někteří jsou takoví šikulové, že si dárky dovedou i sami rozbalit. Už jste přemýšleli, co zabalíte čtyřnohým členům rodiny pod stromeček letos?


Co by si váš pes přál?

Jako dítě leckdo z nás nerad natrefil na placaté měkké dárky, vzpomínáte? Znamenalo to nejspíš nějaké oblečení, a to malé dítě neocení, oblékání je pro něj takové nutné zlo. A u psů je to stejné. Ano, pes potřebuje nový obleček, slušivější obojek, nové vodítko, ale myslíte si, že mu tím uděláte radost? Asi moc ne. No ale jsou to věci potřebné, a tak proč neinvestovat právě ve vánočním čase třeba do opravdu kvalitního oblečku? Alespoň vy víte, že pro psíka je to výborný dárek. A vidět spokojeného psa, dovádějícího v mrazivých dnech venku bez toho, aby se jako obvykle klepal zimou, je hřejivý pocit. Ostatně i na českém trhu jsou k dostání výrobky firem, které šijí zateplené oblečení pro lidi i pro pejsky. To abyste si i vy užili zimních aktivit venku hezky v teple.


Pohodlný spánek

Každý pes potřebuje odpočívat, a k tomu mu slouží pelech. Zamyslete se, jestli by si chlupáč pod stromeček nezasloužil nové lože. Na výběr jsou dřevěné psí postele s matrací, koženkové, kožené nebo plyšové gauče. Osvědčenou klasikou jsou pak jednoduché pelechy připomínající velký polštář. Pes se na ně bez problému vejde a jsou snadné na údržbu. Takový nový pelíšek čtyřnohého chlupáče potěší o něco víc, než obleček, ale že by si ho s chutí rozbalil, to asi ne. Dárek musí hezky vonět nějakou laskominou, nebo ukrývat zajímavou hračku. Zabalit můžete bavlněný uzel na přetahování, koženého peška, pískací veverku, plyšovou opici nebo klasický tenisák. Stačí zajít do kamenného obchodu, nebo navštívit webové stránky jednoho z mnoha obchodů internetových, a vybrat si podle svého vkusu. Každý ví, s čím si nejraději hraje jeho pes.


* při balení dárků myslete na psovo zdraví *


Něco na zub

No a psí pochoutky, tak těch je na trhu tolik, že jeden pes má sotva šanci je za svůj život všechny ochutnat. Při balení psích dobrot pod stromeček však myslete na psovo zdraví. Aby se nestalo, že během rozbalování dárků splácá páté přes deváté, a skončí s bolavým bříškem. Tak jako pejsek a kočička ve známé pohádce, kde pekli dort, do kterého dali, co jim přišlo pod tlapu. Takže s tím opatrně, věnujte raději pejskovi malé kousky jedné značky pamlsků do více malých dárečků, aby si nezkazil žaludek. Nebo mu zabalte sušené ouško či tyčinku na žvýkání, kterou se zabaví na celý večer.


Dárky pro fajnšmekry

Víte, že na trhu se dá sehnat i psí parfém, obojky zdobené diamanty, psí známky z bílého zlata, stříbrné misky či běhací pás? Ano opravdový luxus lze za horentní finanční obnos dopřát i psům, ale ruku na srdce, myslíte, že to ti psi skutečně ocení? Největší radost jim přeci udělá procházka, na které si s chutí najdou obyčejný klacek, potkají své psí kamarády, očichají si nové zprávy a užijí si radost z volného pohybu. Ne, že jim páneček zapne běhací pás v obývacím pokoji. Před tím, než zakoupíte psovi ten pravý dárek, se tedy pořádně zamyslete. Zní to sice hrozně, ale je pravdou, že váš psí kamarád se raději vyválí v chcíplé rybě, než aby měl na sobě psí parfém. Vodítko a obojek znamená, že se jde ven a bude zábava. Na tom, zda je kožený, látkový nebo diamantový, už nesejde. Proběhne se raději po louce a je mu jedno, jestli miska, do které dostává večeři, je stříbrná, nebo z obyčejného nerezu. Důležité je, že bude nejen na Štědrý den plná.


Kapr a salát do psí misky nepatří

O Štědrém dnu se u nás tradičně hoduje. Klasické štědrovečerní menu plní většinu stolů českých a moravských domácností. To, že smažený kapr a majonezový bramborový salát není zdravý ani pro žaludky nás lidí, ponechme stranou. Vánoce jsou jen jednou do roka, a pokud se páníčci nepotýkají s nějakou dietou předepsanou lékařem, druhý den jim z toho špatně nebude. Ale co psi? Když s vámi chlupáč povečeří z jednoho stolu, v lepším případě se vy ani pes nevyspíte, a strávíte část noci chozením po parku s průjmujícím psem, v tom horším vám na seznam vánočních návštěv přibude i návštěva veterináře. Takže štědrovečerní misku plňte psovi s rozumem a zbytku rodiny i návštěvám zakažte vykrmování psa čímkoliv od stolu, smaženým kaprem počínaje a cukrovím konče.


Co ke sváteční večeři?

Pokud víte, že váš pes na jakoukoli změnu ve stravování reaguje zažívacími potížemi, nejlepší službu mu prokážete tím, že bude večeřet to co obvykle. Granule pro psy možná působí trochu nudně, ale některé značky jsou vyráběny ze skutečně kvalitních surovin, že by si člověk snad i zobnul ze psí misky. Budete překvapeni s jakou péčí se některé granule vyrábějí. Psům s odolným trávicím traktem připravte rybí štědrovečerní menu, ryba v našich končinách prostě na štědrovečerní stůl patří. Rybí maso je pro psy zdravé, pokud není usmaženo na přepáleném tuku. Takové syrové nebo vařené rybí filé, to si určitě nechá líbit každý pes.


Aktivním pejskařům kila navíc nehrozí

Vánoce znamenají útok na štíhlou linii. A protože naši psi žijí stejně jako my, i jim hrozí, že o Vánocích naberou nějaké to kilo navíc. Tomu je ale snadné předejít. O svátcích máme přeci mnohem více volného času než během roku. Když si místo sezení u televize s cukrovím naplánujeme výlet zimní krajinou, potěšíme svého psa, a uděláme tak i něco pro sebe. Takže se zamyslete, co by váš pes doopravdy o Vánocích chtěl. Není pro něj největším potěšením společně strávený čas v parku, v lese nebo na psím cvičišti? Já myslím, že ano.


Čokoláda je pro psy jed!


Tradiční vánoční stromeček ozdobený čokoládovou kolekcí je pro psa velkým rizikem. Nenechávejte proto své chlupáče spolu se stromečkem o samotě. A nebezpečí zdaleka nehrozí jen spolknutím háčků a staniolu. Čokoláda je totiž pro psy jed. Theobromin, který obsahuje totiž působí ve psím a taktéž kočičím organizmu toxicky. Přičemž škodlivost čokolády závisí na množství obsaženého kakaa. Čokoláda hořká nebo ta na vaření je psům nejvíce nebezpečná, mléčná čokoláda je už o něco méně toxická a bílá čokoláda psům škodí nejméně. Pro malého krysaříka nebo pudlíka může mít konzumace stogramové tabulky čokolády fatální následky. Větší psi by museli čokolády spořádat poměrně více, ale i tak je to, jako by pes snědl jed. Otrava čokoládou se projevuje zvracením, průjmy, třesem, křečemi a srdeční arytmíí. Tyto příznaky nastupují v odstupu 642 hodin po tom, co si pes na čokoládě pochutná. Pokud zjistíte, že se váš pes dostal k čokoládě a spořádal jí více než pár čtverečků, okamžitě vyhledejte pomoc veterinárního lékaře. Čím dříve se pes k lékaři dostane, tím je vyšší šance, že zákrok lékaře bude úspěšný.

  

Text: Simona Drábková

Časopis: Psí kusy 12/2009