Obojky a vodítka

Vodítko a obojek je pro městského psa každodenní součástí života. Ale ani ti psi, co žijí se svými pány na samotě u lesa, se bez této výbavy neobejdou. Občas se musí vydat i do města, třeba kvůli návštěvě veterináře.

Když pejskař zavítá do obchodu s potřebami pro psy, nestačí se divit, kolik obojků a vodítek má pro svého chlupáče na výběr. Jak si ale v tom množství vybrat ten správný? Jednoduše. Bude se řídit podle svého vkusu, finančních možností a účelnosti. Co se hodí pro jednoho psa, nemusí sedět druhému.

První obojek

Štěně by si na obojek mělo zvykat odmalinka. I když ještě nechodí ven, je dobré, aby si zvyklo na fakt, že má upevněno něco kolem krku. V dospělosti už psi obojek kolem krku téměř nevnímají. První obojek musí být psíkovi co nejpříjemnější. Měl by být hezky měkoučký a vypolstrovaný. Nesmí pejska nikde tlačit, natož škrtit nebo řezat. Ideální je kožený obojek s polstrováním nebo měkký nylonový obojek. Každopádně by měl být velikostně nastavitelný. Jinak budete pomalu každý týden kupovat obojek nový.


Materiál

Kožený obojek se výborně hodí pro většinu psů. U těch krátkosrstých lépe vynikne jeho design. V hustém kožichu dlouhosrstých psů totiž obojek nejčastěji není vůbec vidět. Pro psa s dlouhou srstí je hlavním kritériem výběru obojku fakt, jestli necuchá a nebarví kožich. Plemena s citlivým krkem, jako jsou například chrti, nosí speciální obojek, který je vpředu rozšířený tak, aby se tah obojku rozložil do větší plochy. Kožené obojky a ty chrtí obzvlášť, mívají propracovaný design a kolikrát vypadají více jako šperk, než účelná pomůcka. Takovéto slušivé obojky však mají odpovídající, tedy vyšší cenu. Nylonové obojky jsou levné, vyrábí se v nejrůznějších barvách, někdy i s nejrůznějším potiskem. A jejich výhodou je nejen nižší cena, ale i snadná údržba, klidně je můžete vyprat i v pračce. Mnoho obojků má na sobě i odrazky, a to proto, aby byl pes dobře viděn v silničním provozu. K dostání jsou i obojky svítící. S nimi budete i v noci přesně vědět, kde se zrovna váš pes nachází.

Kšíry

U psů, kteří mají problémy s dýcháním, je lepší raději sáhnout po kšírech. To se týká krátkolebých plemen psů jako jsou buldočci, mopsíci a další. Na kšírech se vodí i drobní pejsci s jemnou kostrou typu čivav a krysaříků. Pozor ovšem, na postroji se psovi snadno tahá, ba dokonce kšíry k tahu přímo svádí. Však se postroje používají v mnoha psích sportech. Pes se zapřahá do postroje například proto, aby táhl svého běžícího nebo na kole jedoucího psovoda. Takže jestli je váš pes patologický tahoun, tak tím, že mu obojek vyměníte za postroj, se sice zbavíte problému s tím, že se od samého tahání dusí a sípá. Ovšem vláčet vás bude za sebou nejspíš do konce svého života.


Ohlávka je řešením

U psů, kteří nabyli dojmu, že vodítko jim páneček připíná proto, aby se do něj mohli řádně opřít a táhnout, co jen to jde, je tu celkem snadné řešení. Takzvaná ohlávka halti. Její princip tkví v tom, že jakmile pes táhne, utahuje se smyčka kolem jeho čumáku, a to je mu samozřejmě nepříjemné. Proto raději vláčení nechá, a stane se z něj skvělý doprovodný pes. Najednou je schopen jít po městě, bez toho, aby jím byl jeho nebohý majitel nedobrovolně vlečen.


„Škrťáky" a „ostnáče" raději vynechte

Škrtíci a ostnaté obojky nejsou určeny pro běžné nošení. Ostnatý obojek je nehumánní pomůcka a neměl by být používán vůbec. Stahovací řetízkový obojek se používá při výcviku. Ovšem nenechte se mýlit. Účelem není psa na obojku škrtit, jak by se z nepěkného názvu „škrťák" či „stahovák" dalo odvodit. Stahovací řetízkový obojek má dva kroužky spojené řetízkem. Po připnutí karabiny na jeden z kroužků se obojek při zatáhnutí stahuje a psa de facto škrtí. Tak takhle ne! Karabina vodítka se připíná na druhý kroužek, který obojek nestahuje. K dostání jsou i polostahovací obojky, ovšem opravdu si dobře promyslete, zda se takový obojek pro vašeho psího kamaráda hodí. Předpokládám, že mu každodenním nošením obojku nechcete způsobovat nepříjemný tlak nebo dokonce bolest.


A co vodítko?

Volba vodítka záleží na velikosti psa. Pro malé psíky pořídíme tenoučké vodítko s malou lehkou karabinou. Kdyby jste malému jorkšírovi připnuli široké vodítko s masivní karabinou, jaké se hodí třeba pro německou dogu, asi by jej karabina táhla k zemi. A naopak mohutný rotvajler by na vodítku pro malého pejska jednou zatáhl a bylo by po vodítku. Karabina by praskla, vodítko se roztrhlo a váš pes by se tak mohl dostat do nebezpečné situace. Při výběru vodítka myslete i na sebe. Vodítko by vám mělo být pohodlné do ruky. Některá nylonová vodítka se nepříjemně zařezávají. U kožených tohle nehrozí, nebo si pořiďte vodítko s vypolstrovanou rukojetí. Klasická vodítka jsou stejně jako obojky k dostání v nejrůznějších velikostech, barvách a provedení. Pokud chcete dělat na ulici se psem parádu, pořiďte chlupáčovi slušivý komplet vodítka a obojku v jedné barvě. Když máte psy dva, poohlédněte se po vodítku na dva psy naráz, anebo jim pořiďte takzvanou rozdvojku. Ta se připne na karabinu běžného vodítka a z druhé strany k obojku každého z psíků.


Specialitky

Existují i vodítka, jež mají v rukojeti zabudovaný zásobník na sáčky na psí exkrementy. Velice praktická věc do ulic měst. Pro psí nezbedy, kteří v každé nestřežené chvíli překusují cokoli, co mají po ruce. tedy i vodítko, jsou k dostání řetízková vodítka. Dále je možné pořídit obojek a vodítko v jednom, to se používá hlavně při psích sportech, například agility, kde se pes přivede na start a před vyběhnutím mu psovod sundá obojek i vodítko. Praktická jsou i přepínací vodítka, která mají více karabin. Na takovém vodítku je snadné psa na chvíli někde uvázat bez toho, abyste vodítko museli na chvíli odepnout z jeho obojku a protáhnout karabinu skrz rukojeť. Jednoduše použijete druhou karabinu. Problémové psy je vhodné připnout na obě karabiny naráz. Kdyby jedna povolila je v záloze je ještě druhá. Kapitolou samou pro sebe jsou výcvikové obojky sprejové a elektronické.

Flexi ano, či ne?

Další kapitolou jsou takzvaná flexi vodítka. Tedy vodítka samonavíjecí. Jsou majitelé, kteří na tomto vodítku svého psíka vodí. Ovšem pes potřebuje volný pohyb a flexi vodítko mu jej nenahradí. Tohle vodítko má svá pro i proti. Tím, že se mírným tahem vodítko prodlužuje si pes zvyká tahat. A dalším mínusem je fakt, že ve chvíli, kdy je pes na konci rozvinuté pětimetrové šňůry je téměř neovladatelný a šňůra o kterou je snadné se spálit nebo zakopnout, je najednou všude. Pro pohyb po městských ulicích je tedy naprosto nevhodné. A v parku je lepší chlupáče nechat proběhnout volně. Pokud to z nějakého důvodu nejde, je navíjecí flexi vodítko možnou variantou.

Výchovná stopovačka

Už jste ten termín možná někdy zaslechly, „stopovačka", „stopovací vodítko". Co to znamená? Je to dlouhé, zpravidla desetimetrové vodítko, jaké se používá při práci psa na stopě. Odtud ten název. Tohle vodítko používá mnoho majitelů pro své mladé psy do doby, než si upevní přivolání a celkově se stanou ovladatelnými. Vodítko pes jednoduše táhne za sebou a když je to zapotřebí, majitel po vodítku sáhne a psa usměrní. Ovšem pozor, zastavit běžícího psa na stopovače chce trochu cviku. Nejlepší je naučit se vodítko zašlápnout. O vodítko je totiž velmi snadné se bolestivě spálit.

Bezpečnostní zásady

Obojek psovi na krku nikdy neutahujte na doraz. Optimální je, když můžete pod obojek snadno vsunout dva své prsty. Z obojku by nemělo vyčnívat nic, o co by se pes mohl zachytit a uškrtit. Řetízkový obojek nepoužívejte ke škrcení psa, mohli byste mu snadno poškodit šíji.


Jak široký obojek?

Pro malá plemena a střední plemena je optimální šířka obojku mezi 1 až 2 centimetry. Velká plemena potřebují obojek šíře v rozmezí 2,5 až 4 centimetry.


Identifikační štítek

Velmi praktické je psíkovi na obojek nebo kšíry přidělat štítek se jménem a telefonním číslem na majitele. V případě, že se chlupáč zaběhne, je šance, že se nejrychlejším možným způsobem dostane zpátky k vám. Možností je několik: soudky, ve kterých je schován papírek s adresou, plíšky s vyrytými iniciálami nebo našitý nápis na obojku. Pokud je váš pes plachý a víte, že k cizímu se nepřiblíží, je ideální, když se dá telefon z obojku přečíst i ze vzdálenosti jednoho dvou metrů. Díky tomu vás tak lidé, kteří psa uvidí bezprizorně pobíhat, mohou upozornit kde se váš pes právě nachází.

text: Šimona Drábkové PSÍ KUSY 3/2010web: www.psikusy.cz